Kultúra 19. storočia bola definované knihou,
kultúra 20. storočia bola definované kinom,
kultúra 21. storočia bude definovaná interfacom.
Týmto sa vo februári 2011 začalo 18 minút a 33 sekúnd konferencie TED, vedenej digitálnym umelcom, ktorý neverí v pojem "digitálny umelec", Aaronom Koblinom.
Bežne vyzerajúci muž mladých rokov v modrých rifliach na červenom pódiu spustil niečo, o čom som už kde-tam počul, no až do chvíle, keď neubehla posledná sekunda z už spomínaných 18 minút a 33 sekúnd, som nevedel a myslím, že ešte stále neviem presne, čo sa skrýva za transformáciou dát, interfacom a digitálnym umením.
Bol som zvedavý a tak som si vyťukal google a opýtal sa priamo najmúdrejšieho tvora, obývajúceho planétu Zem. Po vyťukaní písmen A-a-r-o-n-K-o-b-l-i-n som sa dostal k množstvu videí, článkov a na prvý pohľad neuchopiteľným "umeniam", ktoré možno väčsšina galaxie ani za umenie považovať nemusí.
Interakcia je asi najvýstižnejšie slovo, akým môžme tvorbu 31 ročného amerického umelca popísať. V období impresionizmu boli umelci fascinovaní okamžikom a svetlom. V roku sa okamžik mení na transformáciu dát a svetlo na požehnanie internetu. Fascinácia dátami, transformáciou, prevádzaním dát cez rôzne filtre za účelom vytvárať iné výrazové prostriedky, či iné vnemové polia prinútilo študenta vedy preorientovať sa na umenie a zlúčiť niečo, čo niektorí považujú za nezlúčiteľné aj keď má dotyčný rukavice z dračej kože.
Autor fascinujúceho "Flight Patterns", kde zmapoval a zvizualizoval lety lietadiel na území USA s poukázaním na zaujímavé detaily, čo sa týka časového ohraničenia a preťaženosti "vzduchu" je momentálne vraj zanepráznený projektom "Transform today" a s prihliadnutím na jeho ovečkovský projekt, kde zozbieral tisícky kresieb ovečiek, triumf, ktorý by mu aj sám Malý Princ závidel, si myslím, že sa máme na čo tešiť, keď sa Aaron bude v budúcnosti pokúšať zrátať 2 a 2. Ešte nikdy mu nevyšlo nudných 4, čo pre nás okoloidúcich znamená toľko, že digitálne ľady sa pohnú a rozbúri sa "0-1 búrka". A ak nie, v blízkej budúcnosti pribudne na svetlo sveta ďalší zaujímavý digitálny umelecko-priemyselný kúsok, ktorý znovu o niečo zmaže hranice medzi umení a vedou alebo umením a vizualizáciou.
Čo sa týka miest, podarilo sa mu už okupovať MoMA (New York), Center Pompidou (Paris), Victoria+Albert Museum (Vienna) a na muške má dokonca aj miesto kreatívneho riaditeľa s ceduľkou "Google Data Art Team".
"Interface is a message," vraví a otvára oči okolosediacim, ktorí o digital arte možno toho veľa nepočuli... Rozpráva, rozpráva a rozpráva a vy, niekedy niť aj stratíte aj znovu nájdete a znovu stratíte no na konci si uvedomíte, že ste sa, pri tom ako rozprával, nestihli ani nudiť. A to je v dnešnej dobe dosť dôležité uvedomenie si...
Vytvorenie softvéru, ktorý vytvorí vizuál, či nastavenie filtru, ktorý dokáže dáta premeniť na zvuk či na 3D animáciu. Zapojenie publika, aby si každý mohol povedať "priložil som ruku k dielu" a byť takto trochu hrdý na to, že aj keď sme všetci sami, predsa len nás čosi tajomné spája... Uvedomenie si neexistencie prázdna a existencie nekonečna zaujímavých vecí, ktoré nedokážu neinšpirovať.
Aaron Koblin sa snaží ukázať viacero odlišných perspektív, o zneistenie diváka v prospešnom smere pohnúť sa "niekam" a zmeniť niečo, čo zmeniteľné vizerať veľmi nevyzerá.Inšpirovať a "pohnúť" smerom k pozorovaniu šialenej zložitosti vôkol nás, ktoré nás prinúti byť opäť ľudskými.
A rada umelcom a kreatívnym ľuďom?
"Aby prestali
počúvať iných. Aby si dobre
premysleli, koho si vypočujú. Niektorí ľudia im poskytnú hodnotnú spätnú väzbu,
ktorá odkryje niečo, na čo sami nepomysleli. Iní ale budú mať svoju vlastnú
motiváciu. Dôležité je zistiť rozdiel. Podstatné sú odvaha nasledovať svoje
inštinkty a odhodlanie priviesť projekt do úspešného konca."
Držme si všetci navzájom prsty a nakreslime si dve ovečky. Jednu pošlime Aaronovi a tu druhú si nechajme v škatuli... aby sme nikdy neprestali snívať.
MAROSBARAN
MAROSBARAN
No comments:
Post a Comment