Wednesday, June 22, 2016

DIPLOMKY 2016Supported using public funding by Slovak Arts Council.

________________________________________________________________
TISKOVÁ ZPRÁVA

Praha, 18. června 2016
            DIPLOMKY 2016
           
            Diplomové práce studentů Ateliéru designu oděvu a obuvi UMPRUM se veřejnosti představí
dne 21.6.2016 v galerii Kvalitář. Studenti pod vedením doc. Liběny Rochové, měli minulý rok možnost v rámci projektu Ikonická recyklace vycestovat do Japonska. Právě cesta na dálný východ se pro Maroše Barana, Danielu Peškovou a Kateřinu Plamitzerovou stala inpiračním impulzem pro jejich diplomové práce.

Diplomky 2016
Galerie Kvalitář
Senovážné nám. 17
Praha

Vernisáž: 21.6.2016 19:00
Trvanie výstavy: 22.-29.6.2016

MAROSBARAN
KOYAANISQATSI 2016

Hlavním inspiračním japonské kolekce nadějného studenta Ateliéru designu oděvu a obuvi Maroše Barana byl animovaný film „Big Hero 6“ (Walt Disney Animation Studios, 2014) a konkrétně fiktivní metropole San Fransokyo, která vznikla syntézou San Francisca a Tokia. Město propojuje obě kultury a vytváří hybridní vizuální vjem, který je založený na kontrastu obou civilizací.

Na stejném principu vnáší nyní Baran hybridní estetiku do své klauzurní kolekce – k propojení východní a západní kultury dochází na základě siluety, volby materiálů i detailů krejčovského zpracování. Do východní siluety vnáší Baran prvky západu a obráceně, čímž vzniká linie, která je velmi obtížně geograficky zařaditelná, jelikož nezřídka obsahuje protichůdné oděvní prvky. Podnětem ke kolekci byl Baranův osobní pohled na globalizaci a rovněž studijní cesty do Tokia a New Yorku, kterých se zúčastnil celý ateliér.

Klíčovými pojmy kolekce jsou slova „paradox“ a „parazitismus“. Východní oděvní prvky jako by parazitovaly na oděvu západní kultury (a naopak) a vytvářejí zvláštní kulturní paradox, často chaos až střet kultur.  Paradox se promítá i do práce se střihem, kdy Baran pracuje s odkloněním atypických diagonál, západní střihy přetváří do atypických tvarů, které paradoxně po sešití vytvářejí klasický západní vzhled.

KONTAKT
Web:   http://marosbaran.blogspot.cz/2014/07/marosbaran.html
Tel. č.: +421 910 191 329


MAROSBARAN X Michal Králíček


../Dropbox/Public/DANIELA_LOGO.pdf
DANIELA PEŠKOVÁ
Nová kolekce Daniely Peškové recykluje a v duchu japonské filosofie Wabi Sabi staví na zasazení vyřazených věcí do nového kontextu

Diplomová kolekce studentky Designu oděvu a obuvi UMPRUM, Daniely Peškové vychází z japonské filosofie Wabi sabi a volně navazuje na přístup japonské skupiny umělců Mono-ha. 

Wabi sabi může být interpretováno jako vidění krásy ve věcech nedokonalých, nedokončených a nestálých. Poukazuje na vnitřní charakter a aspekty věcí, které nejsou na první pohled zjevné a vede k velmi hlubokému a citovému pochopení podstaty, které umožňuje vnímat svět v širším kontextu. S přístupem Wabi sabi přichází svoboda volné manipulace a práce s objekty v novém kontextu, která autorku vedla k využití oblečení, jež patří ženám v její vlastní rodině. Pešková ze šatních skříní prababičky, babičky a matky intuitivně vybrala vyřazené a nepoužívané kusy oděvu. Tímto postupem volně navazuje také na přístup skupiny Monoha. Seskupení japonských umělců Monoha působící v letech 1968 do roku 1975 se vyznačovalo poukazováním na přirozenost materiálu jeho vyjmutím z běžného prostředí a následným zasazením v nezměněném stavu do prostředí atypického. Ve stejném duchu designérka obohacuje svou kolekci o motiv ryby, jenž je typickým japonským symbolem. Tvarosloví ryby volně aplikuje na jednotlivé kusy oblečení a rozšiřuje tak kolekci o nové formy.

Dámská kolekce obsahuje 11 outfitů, jejichž jednotlivé části lze mezi sebou jednoduše kombinovat nebo mohou fungovat i jako samostatné solitéry. Kolekce obsahuje především šaty, kalhoty, sukně, variabilní plédy a halenky. Modely jsou zhotovené převážně z přírodních materiálů jako je vlna, či hedvábí, v případě upcyklovaných šatů se objevuje umělý materiál, který je pro dobu vzniku šatů typický. Barevnost kolekce přechází od bílé, přes krémovou a hnědou až k černé. Tato převážně tlumená barevnost je oživena výraznými modrými, žlutými a zelenými akcenty.


KONTAKT
Tel. č.: +420 604 912 356


Daniela Pešková X Nela Kovalčíková


KATEŘINA PLAMITZEROVÁ
Paralela severočeské vísky a země vycházejícího slunce v nové oděvní kolekci Kateřiny Plamitzerové

Inspiračním zdrojem kolekce návrhářky Kateřiny Plamitzerové je propojení ducha japonských animovaných filmů režiséra Hajaa Mijazakiho s prostředím odlehlé, nejseverněji položené obce v Čechách Lobendava a konkrétně osady Severní, kam se designérka odstěhovala před začátkem diplomového ročníku na UMPRUM. Název kolekce Nihon / Lobendau tvoří pojmenování obou míst, které autorky inspirovaly - české obce a Japonska v původní podobě.

Výraznými postavami Mijazakiho příběhů jsou často dívky nebo mladé ženy se silným vztahem k přírodě. Stěžejními tématy jednoho z nejuznávanějších tvůrců anime pak jsou vzájemný vztah člověka a techniky s přírodou, pacifismus ve zlé době a hledání vlastní identity a nezávislosti.

V krajině Šluknovského výběžku, dnes nepříliš prosperujícího regionu, pozoruje designérka spoustu “rozpadání”. V důsledku vysídlení německých obyvatel po druhé světové válce je zde velké množství prázdných domů, někdy už proměněných v trosky. Scenérii prázdnoty dotvářejí vyvrácená Boží muka a křížové cesty, zničené hřbitovy, kaple i tovární haly. Ospalé vesnice s neúměrně velkými omšelými barokními kostely připomínají postapokalyptickou atmosféru Mijazakiho prvního autorského celovečerního snímku Naušika z Větrného údolí. Všudypřítomné necitlivé zemědělství a těžba dřeva na místních Vlčích pramenech zase evokuje mýtický boj mezi rozrůstající se civilizací lidí a zvířecími božstvy, která vládnou lesům, jako ve filmu Princezna Mononoke.

V kolekci osmi dámských modelů rozpracovávám různými způsoby motiv mašle (okřídleného uzlu), archtypálního symbolu, který se objevuje u Mijazakiho hrdinek i na mých fotografiích z dětství. Dále motiv otvoru ve švu či ploše.  Rozevírání evokuje rozpadání i pučení zároveň, příroda si bere opuštěné zdi zpět. Objem buduji řasením. Nezačištěné řasení připomíná krajku, zároveň organickou strukturu obrůstající kmen stromu či staré cihly. Rozrůstání hmoty graduje v modelu, který pro mne symbolizuje bytosti za prahem lidských domovů, Mijazakiho lesních bůžků Kodama, obřích světélkujících červů Ohmu a    
Ducha posvátného lesa, proto tento obří plášť nazývám Duchem. Zosobňuje neviditelnou sílu sídlící v lesích kolem Lobendavy, objevuje se na Vlčích pramenech, obchází kolem Anenského vrchu, Jáchymu a Poustevníka. Oděvy jsou v tělových tónech, barvách naší kůže. Je doplněna dvěma batohy navazujícími na tvarosloví kolekce.


KONTAKT
Web: facebook.com/neco.z.katerinyKateřina Plamitzerová X Michaela Karásek ČejkováWEB:
https://www.umprum.cz/web/cs/uzite-umeni/design-odevu-a-obuvi/diplomove-prace-atelieru-designu-odevu-a-obuvi-3602
http://martinfryc.eu/vystavy/diplomove-prace-atelieru-designu-odevu-a-obuvi-umprum/

No comments:

Post a Comment