Sunday, May 12, 2013

Posledný deň najväčšej galérie v BA alebo Prieskum VŠVU

Dnes je posledná príležitosť vystúpiť na Olymp (Drotárska 44) a ocitnúť sa v Krajine Zázrakov bez padania do králičej nory. V piatok dvere VŠVU otvorili verejnosti tak dokorán ako sa len dalo a ostanú otvorené do dnes do 18:00, čož v princípe znamená, že sa VŠVU na tri dni zmenila na najväčšiu galériu v meste a vy ste vrelo vítaní, či už umenie radi máte alebo nie. Pre tých, ktorí "nie" - výstup na Drotársku 44 môžete tiež brať ako turistickú záležitosť. Pre umenia chvtivých ľudí - nič nekradnite, len pozerajte.
.....................................................................................................................................................................

Nadprirodzené javy sa stávajú často. Priesku VŠVU však len dvakrát do roka. Vždy na konci letného a na konci zimného semestra odpraceme všetky haraburdy z ateliérov kam sa dá, pozametáme, slušne sa oblečieme a vystavíme plody našej polročnej práce. Na stenu, na zem, alebo len tak - do vzduchu. Kreativite sa medze nekladú, len ničeniu školského majetku.

P5100001_500x375.jpg

Vysoká škola výtvarných umení má tri hlavné stany - Drotárska 44 (Olymp), Hviezdoslavovo 18 (Buržoá) a Koceľova 23 (Ako u babky). Vy sa podľa svojej momentálnej podoby môžete sami rozhodnúť, ktorú z budov navštívite. Všade nájdete plno dobre odvedenej práce s jedným rozdielom - niektorá vás zaujme, iná nie.

P5061295_500x375.JPG

Na Koceľovej som tento rok nebol, takže vám povedať neviem, čo tam vôbec je - sídli tam ale Maľba VŠVU, takže ak vás zaujímajú maliarske polohy, v ktorých sa teraz VŠVU ľudia pohybujú, je to miesto, kam by ste mali určite ísť.

P5061434_500x375.JPG
(katedra odevného dizajnu VŠVU)

Za maľbou by ste sa mali vydať aj na Hviezdoslavovo námestie, kde nájdete aj okrem videa aj Architektúru.
Najviac však toho nájdete "na kopci". 203 alebo 207 od Prezidenta na Búdkovú a potom už len šľapať hore a hore a predstavovať si, aké svalnaté nohy musia mať z toho turistického výstupu všetci VŠVU ľudia. Tí, ktorí ich nemajú pravdepodobne vlastnia automobily.

P5061300_500x375.JPG
(katedra sochy VŠVU)

Keď prekročíte brány VŠVU, vydajte sa ktorýmkoľvek smerom chcete, vždy je veľká pravdepodobnosť, že sa stratíte a ešte väčšia, že natrafíte na umenie, ktoré vás zaujme. Všetko od fotografie, módu, kresbu, grafiku, sklo, dizajn, grafický dizajn, intermédiá, keramiku, sochu a určite ešte zopár vecí, na ktoré som zabudol, začo sa na mňa budú moji spolužiaci hnevať.

P5100051_500x375.JPG
(katedra sochy VŠVU - jeden z highlightov prieskumu - Yu Umemoto, Jap.)

Prieskum VŠVU je určený širokej verejnosti, no hlavne tým, ktorí sa o štúdium na VŠVU plánujú uchádzať. Je to jedinečná príležitosť vidieť "čo sa robí", aké názory momentálne na VŠVU vládnu a koľko poschodí vlastné tá oranžová budova vlastne má. Príležitosť stretnúť sa s reálnymi, poväčšine nespiacimi autormi, od ktorých pri trochu strpenia dostanete aj interné informácie - či už o škole alebo o dielach samotných.

P5100097_500x375.jpg
(katedra grafiky VŠVU - Cleopatra Muchová)

Uchádzači o štúdium na Prieskum VŠVU cestujú aj z druhej strany republiky. Aj ja som tak urobil 2x ešte, keď som býval na ďalekom východe. Je to jedinečná príležitosť... ale to som už vlastne písal. :)

P5080081_500x375.JPG
(katedra grafiky - Maroš Baran)

Ako tak pozerám na čas, máte posledných 6 hodín, tak hor sa obuť si turistické boty, nejakú tú minerálku do vačku, dobre sa obliecť, lebo tam hore je vždy o 2-3 stupne menej. A prosím vás, v mene všetkých VŠVU ľudí - nedotýkajte sa vecí... ničia sa. Majte trochu rešpekt pred našou prácou.

P5100278_500x375.JPG
(katedra skla VŠVU)

Osobne by som vám chcel odporučiť zastaviť sa na Grafike, Odevnom Dizajne, Textilnom Dizajne, Kresbe a Skle. Tie dopadli tento rok, podľa môjho úsudku, najlepšie.

P5100249_500x375.jpg
(chodba VŠVU :))

Nedeľne naladený a hladný
MAROSBARAN

VIAC FOTO:


No comments:

Post a Comment