Friday, May 10, 2013

TO BY SOM AJ JA SPRAVIL... A LEPŠIE! 3


___________________________________________________________________________________
TO BY SOM AJ JA SPRAVIL... A LEPŠIE! 3
18.5.2013 20:00
divadlo elledanse, Miletičova 17/B, Bratislava
 __________________________________________________________________________________ official trailer:Už po tretíkrát sa produkcia divadla elledanse spojí s mladou silou umelcov a dizajnérov VŠVU aby vytvorili tretí ročník projektu s na prvý pohľad drzým, no posolstvo nesúcim názvom TO BY SOM AJ JA SPRAVIL... A LEPŠIE! Multipack kultúry zložený z predstavenia súčasného tanca, módnej prehliadky ateliéru odevného dizajnu VŠVU (p. doc. Júlia Sabová), vernisáže študentov VŠVU a koncert hudobníka/producenta Pjoniho  sa v divadle elledanse rozpúta 18.5.2013 o 20:00.

V treťom ročníku sa môžete tešiť na:
- contemporary dance performance - divadlo elledanse (R.Piovarči, M. Heriban, T. Csizmadia (Balet Nová Scéna))
- fashion show - ateliér odevného dizajnu VŠVU (pani doc. J.Sabová)
- vernisáž výstavy študentov VŠVU
- koncert PJONI (ktorý predstaví materiál z pripravovaného albumu :) )

Tohtoroční vystavujúci:
MAROŠ BARAN
MIROSLAVA RUDÁŠOVÁ
KRISTÍNA KUBÁŇOVÁ
ZUZANA LEXMANNOVÁ
JOHANNA CHRIENOVÁ
SOŇA FLAJŽÍKOVÁ
JAKUB LOBOTKA
NIKOLA KARNÍKOVÁ
CLEOPATRA MUCHOVÁ
MARTIN KRÁL
TEREZA KOPECKÁ
ZUZANA BARUTOVÁFB event:

http://www.facebook.com/events/265550696921668/?context=create#

----------------------------------------------------------------------------------------------------------
TO BY SOM AJ JA SPRAVIL... A LEPŠIE!3 je jeden zo 65tich projektov, ktoré boli podporené Programom O2 Think Big. Do programu bolo prihlásených celkovo vyše 700 projektov.
 Program O2 Think Big sa realizuje v spolupraci s partnermi - Nadáciou Ekopolis a Nadáciou pre deti Slovenska.

Projekt podporil poslanec NR SR Miroslav Beblavý.
 ----------------------------------------------------------------------------------------------------------
vstupné/entry - študent/student - zdarma/free, dospelý/adult - 5€

WEB:
http://kultura.pravda.sk/galeria/clanok/281793-to-by-som-aj-ja-spravil-a-naozaj-lepsie-studenti-ukazali-svoju-tvorbu/?preview=1
http://damskajazda.webnoviny.sk/kultura/clanok/775-maros-baran-a-spravili-sme-to-lepsie/
http://damskajazda.webnoviny.sk/kultura/clanok/729-to-by-som-aj-ja-spravil-a-lepsie-myslia-si-mladi-umelci/
http://ruzomberok.virtualne.sk/spravodajstvo/v-elledanse-sa-predstavia-zacinajuci-umelci-a-dizajneri.html
http://www.webnoviny.sk/kultura/v-elledanse-sa-predstavia-zacinajuci/671207-clanok.html?from=panel_plainarticle
http://www.o2thinkbig.sk/projekty/110/
http://student.dnes24.sk/to-by-som-aj-ja-spravil-a-lepsie-154066
http://damskajazda.webnoviny.sk/lifestyle/clanok/700-to-by-som-aj-ja-spravil-a-lepsie/
http://www.webnoviny.sk/viac/sutaz-o-vstup-na-to-by-som-aj-ja-spra/1212-sutaz.html
http://www.citylife.sk/ina-akcia/to-by-som-aj-ja-spravil-a-lepsie-vsmu-elledanse-bratislava


................................................................................................................................................................

O našom tíme:

Sme študenti VŠVU, z rôznych oddelení od grafiky, odevný dizajn, fotografiu, architektúru či maľbu. Spája nás chuť ukázať svoju tvorbu a vytvoriť tak multikultúrny večer s cieľom zaujať čo najširšie publikum, laické ale aj profesionálne. Realizovali sme 2 ročníky "To by som aj ja spravil... a lepšie!
http://marosbaran.blogspot.sk/2013/01/even-i-would-do-that-and-better-season-1
html http://marosbaran.blogspot.sk/2013/01/jan-27-to-by-som-aj-ja-spravil-lepsie-2.html
Ja osobne mám za sebou niekoľko samostatných výstav, stáž v Holandsku a účasť na slovenskej prezentácii v London Fashion Week (12.-20.2.2013).

Myšlienka projektu:
 "To by som aj ja spravil... a lepšie!" je projekt, ktorý vznikol v prvom ročníku na VŠVU. Ako mladí umelci máme minimálnu šancu prezentácie svojich diel širšiemu publiku a následne konfrontáciu s reálnym publikom. Preto som sa rozhodol nadviazať spoluprácu s divadlom elledanse a vytvoriť tak (zatiaľ) raz ročne akciu, ktorá ponúka chýbajúcu platformu pre študentov VŠVU, ktorí sa neboja ukázať svoju tvorbu, aj keď kvôli ich nízkemu veku si niektorí návštevníci môžu povedať: „To by som aj ja spravil... a lepšie!“ Ide o snahu prezentovať mladú krv a jej následný vývoj v priebehu ďalších ročníkov. Akcia sa odohráva vždy v máji, je určená pre širokú verejnosť zaujímajúcu sa o vizuálne umenie, odevný dizajn, súčasný tanec, zvuk a kultúru.

Pre koho je projekt určený:
Verejnosť zaujímajúca sa o vizuálne umenie, súčasný tanec a odevný dizajn. Laická verejnosť ale aj profesionálne publikum. Študenti VŠVU, uchádzači o štúdium na VŠVU ale aj študenti iných vysokých, stredných či základných škôl.

Začiatok a ukončenie projektu:
18.5.2013 - 18.6.2013

Priestor projektu:
priestory divadla elledanse

................................................................................................................................................................

Maroš Baran ...A spravili sme to lepšie
Autor: DJ / PR, dnes 13:20

zdroj: http://damskajazda.webnoviny.sk/kultura/clanok/775-maros-baran-a-spravili-sme-to-lepsie/

Projekt TO BY SOM AJ JA SPRAVIL... A LEPŠIE! 3 priniesol výstavu, módnu prehliadku študentov VŠVU a Divadlo elledance sa predstavilo súčasným tancom.

Maroš Baran a jeho kolegovia z VŠVU predstavili v sobotu projekt TO BY SOM AJ JA SPRAVIL... A LEPŠIE! 3 (TOBY3) - nádhernú, zaujímavú, nositeľnú ale aj umeleckú kolekciu šiat, ktorá bola sprevádzaná hudobníkom a producentom Pjonim.

Steny priestorov Divadla elledance sa zas zmenili na umelecké diela mladých umelcov, ktoré vyžarovali ich emócie a myšlienky. Študenti VŠVU vystavovali kresbu, grafiku, maľbu a fotografiu.
Začiatok projektu odštartovalo tanečné vystúpenie zoskupenia Three Men pod vedením choreografa Radoslava Piovarčiho. Tanečné predstavenie odzrkadľovalo vášeň, hnev a pozoruhodné životné okamihy.

Po ňom nasledovala prezentácia módnych kolekcií mladých dizajnérov a bodkou za projektom bol koncert hudobnika a choreografa Jonathana Pastirčáka, ktorý vystupuje pod menom Pjoni.

O tom, aké pocity mal z prebiehajúceho večera jeho organizátor Maroš Baran, nám porozprával v krátkom rozhovore.

Prečo ste si do prejektu TOBY3 vybrali práve choreografa Radoslava Piovarčiho a predstavenie Three Men?

Radoslav Piovarči je zaručená kvalita, ktorá je doplnená o dobrý osobný vzťah :). Rado má pár dní pred premiérou svojho vlastného predstavenia Taj Dych. Vyšlo to ako dosť dobré časové naplánovanie, takto chalanov ukázať ešte pred ich veľkou premiérou, ktorá bude 22.-23.5.2013 v divadle elledanse.

Čo si podľa Vás odniesli diváci z tretieho ročníka TOBY?

Dúfam, že veľa vizuálnych vnemov podporených emóciami, pocitmi a novými myšlienkami. Obraz toho, aká móda sa momentálne robí na VŠVU, aké témy zaujímajú študentov umenia VŠVU, aké podoby súčasného tanca máme v Bratislave a tiež, čo chystá Pjoni, ktorý hral materiál zo svojho pripravovaného albumu. Takže, dúfam, že si každý niečo odniesol, čo ho zaujíma najviac.

Podľa akých kritérií ste do projektu vyberali mladých umelcov ?

Podľa vyzretosti, osobnosti výpovede a tiež chute spolupracovať na TOBY3. Snažil som sa vybrať hlavne ľudí, ktorí na sebe "makajú", lebo chcú a vedia, prečo robia veci, aké robia.

Môžeme sa aj ďalší rok tešiť na projekt TO BY SOM AJ JA SPRAVIL... A LEPŠIE! ?

Ak bude záujem zo strany umelcov/dizajnérov a verejnosti a ak sa dožijem, tak určite :). Tento ročník ma veľmi podporil v presvedčení, že to má zmysel. Každým rokom máme kvalitnejšie umenie a kvalitnejší odevný dizajn... a divadlo bolo už po tretíkrát plné... tak... asi to zmysel má, čo mňa ako biologického otca TOBY-ho, pochopiteľne, nesmierne teší.


...................................................................................................................................................................

16.5.2013, zdroj: damskajazda.webnoviny.sk

To by som aj ja spravil... a lepšie, myslia si mladí umelci
Autor: DJ / PR, dnes 11:20

Na treťom ročník projektu TO BY SOM AJ JA SPRAVIL... A LEPŠIE! 3 (TOBY3), sa tento rok predstaví 12 umelcov a 12 dizajnérov. Novinkou tohto roku sú miniportrétiky, vďaka ktorým aspoň z časti spoznáte ľudí, ktorých budete môcť na TOBY3 stretnúť.


Foto: TO BY SOM AJ JA SPRAVIL... A LEPŠIE!

Na koho a na čo sa môžete v sobotu 18. mája 2013 o 20:00 v Divadle elledance tešiť?

ODEVNÍ DIZAJNÉRI

Maroš Baran

"Inšpiráciou je pre mňa séria malieb od Williama Blakea "The Great Red Dragon Collection”. O diablovi, kráse, sile a dobre. Hannibal a Clarice pri večeri po opere. Spolu.”

(foto: Jakub Čajko, model: Exit MM)


Lucia Švecová

"Inšpirovala som sa básňou od Roberta Jambricha, ktorá hovorí o tom, že aj muži sú krehké bytosti. Snažila som sa vyzdvihnúť túto krehkosť. Prenášala som prvky dámskych odevov do pánskych. Vychádzala som zo strihov dámskej blúzky, pánskej košele, kravaty, golierov ...”

 (foto: Jakub Čajko, model: R.K.) 


Tereza Šišková

"Kolekcia na semestrálnu tému - obľúbená báseň, konkrétne bola pre mňa inšpiráciou báseň od Jacquesa Préverta "Ako zázrakom”, neskôr inšpirácia samotnou osobou autora a fotografie s jeho vnučkou. Sýte farby vyjadrujú autorov bohatý vnútorný svet a vnímanie okolia, ktoré dokáže vždy poňať a spracovať pozitívne. Naivita, krása, dievčenskosť, farba.”

(foto: Jakub Čajko, model: Exit MM)


Simone Bayer (Hochschule Trier – Nemecko)

"Osobná Tuhosť" je o tuhosti dnešnej súčasnej doby, ktorá sa vytvára vo mne. Rastúce množstvo možností a volieb, ktorým čelíme spôsobuje neuveriteľnú radosť a tlak zároveň, čo mi v konečnom výsledku znemožňuje hýbať sa."

(foto: Jakub Čajko, model: Exit MM)


Henrieta Kurčíková

"Vo svojej tvorbe sa rada zaoberám témami , ktoré priamo či nepriamo súvisia s problematikou žien ako takých. Pri svojej poslednej práci som pracovala s bielizňou, ktorá podľa môjho názoru reprezentuje absolútnu ženskosť. Pri kolekcii mi išlo v prvom rade o technologické a vizuálne spracovanie témy. Hlavnou vizuálnou inšpiráciou je bielizeň 40-tych rokov, ktorá ženské telo sťahuje, zväzuje a tvaruje do "dokonalosti". Strihy a materiály som prispôsobila tomu, aby práve naopak odhaľovali takzvané ženské "nedostatky".”

(foto: Jakub Čajko, model: Exit MM)


Petra Solivarská

"Kolekcia vznikla recykláciou pánskych košiel. Pri tvorbe jednotlivých dámskych šiat autorka využíva najmä rukávy, gombíky a goliere, ktoré v pôvodnom odeve zohrávali úplne inú funkciu.”

 (foto: Jakub Čajko) 

Zoltán Tóth

"Inšpiráciou kolekcie s názvom NEKROPHILA je smrť a živočíšnosť. Cieľom je dosiahnuť dojem úchylnosti, smrti ale napriek tomu aj elegancie. Zameral som sa na použitie kožušiny a transparentného šifónu, ktoré umožňujú navodiť žiadané dojmy. V prípade modelu kožušinových šiat som vychádzal z tvaru ženského tela, ktorého objem znázorňuje posmrtné nafukovanie. Maska dopĺňajúca tento model vychádza z cievnej sústavy, nachádzajúcej sa pod povrchom kože (autorom masky je Miro Straka). V ďalšom modeli som použil čierny a modrý šifón, znázorňujúci sčernenie, rozklad a znejasnenie kontúr tela. Strih masky použitý k tomuto modelu vychádza z kostičiek ľudskej lebky. V prípade pánskeho modelu som sa zameral na nenápadnosť, ale predsa len odlišnosť človeka ktorý má úchylku v nekrofílii.”

(foto: Jakub Čajko, model: Exit MM)Terézia Feňovčíková

"Báseň "Muž” od Jirího Wolkra opisuje okamih, v ktorom sa zmieta telo aj duša. Je súbojom spomienky a reality, čo vyvoláva množstvo emócií a to mi bolo inšpiráciou. Impresiu z básne som sformovala do podoby dvoch sák. Konkrétne ich rukávy zahaľujú , chránia a špecifikujú pocity, ktoré sa derú na povrch.”

(foto: Jakub Čajko, model: Exit MM)

Sisa Hollá

"Kolekcia nesie názov "Circle in motion”. Nosnou inšpiráciou je geometrický útvar - kruh, ktorý otáčaním a násobením nadobúda dynamický charakter."

(foto: Jakub Čajko, model: Exit MM)

Katarína Fedorišinová

"Kolekcia s názvom "Odíď ostaň” je inšpirovaná básňou Anny Achmatovovej ,,Pieseň o poslednej schôdzke". Jednotlivé odevy vyjadrujú dve emocionálne polohy ženy vystupujúcej v básni, horúčkovitú zamilovanosť a na druhej strane odmeraný chlad a opustenosť.”

(foto: Jakub Čajko, model: Exit MM)


Michaela Juhász

"Kolekcia "Colours" odráža sviežosť farieb, ľahkosť foriem a hravosť ktorá sa odzrkadľuje aj pri výbere jemných materiálov. Inšpiráciou pri tejto kolekcii je čistý optimizmus a neustála radosť z prežívania života.”

(foto: Laura Štrompachová)


Ema Korpová

"Kolekcia TOVE je inšpirovaná tvorbou švédsko-fínskej spisovateľky Tove Jansson (napr. Summer book, Sculptor's daughter, Moomins) a škandinávskou prírodou. Kolekcia sa zameriava predovšetkým na atmosféru, prchavosť momentu a to ako na mňa jej tvorba vplýva.”

(foto: ZOUi, model: E.K.)


UMELCI:

Maroš Baran

"Rozmýšľal som, čo vystavím... Obrazy mi začali naskakovať jeden za druhým – to povedať nemôžem. Mal som pred očami len jeden jediný. Rozdelený na tri. Biely triptych s človekom, zvieraťom a dušou, čo uniká."Miroslava Rudášová

"Vo svojej tvorbe najradšej natieram podklady - bielym latexom na baliace papiere. Veľké, na zemi, s tým, že aj ju môžem pofarbiť. Po stáži v Španielsku maľujem krajiny. Akoby sa mi z tvorby vytratili postavičky (väčšinou to boli líšky a iné zvieratá alebo figúrky). Dominantná je krajina. Celkom nová, červená, horúca, s morským vánkom a tieňmi paliem… Lenže táto krajina vo mne vyvoláva chuť vidieť aj iné, nové farebné krajiny! Každá má svoju farbu, lebo v každej sa cítite inak.”


Jakub Lobotka

"Stena predstavuje presne to, čím je. Prázdnu plochu, nič neobsahujúci zhluk šedí a škvŕn. Je zobrazením prázdnoty, ktorá v nás ostáva po sklamaniach a neúspechu, v momente keď všetko zlyhá a výčitky už nemajú žiaden zmysel. – Stena (Prázdnota)”Zuzana Lexmannová


"Momentálne sa venujem téme " Mutanti". Kombinujem subtílnosť bielych liniek s drastickosťou námetu. Je to biela maľba na bielom pozadí, ktorá môže vyvolávať skôr dojem grafickej techniky slepotlače… ide však o autorskú techniku maľby akrylom."


Kristína Kubáňová

"Som malé ukričané dievča. Predstavujem si všade čudné veci a v mojej hlave sa deje všetko tak trochu inak. Keď zistím, že realita stojí niekde inde, som z toho nervózna. A tak moje predstavy aspoň bezpečne ukryjem v hárku papiera. Kreslím rada podivné zvieratká (alebo skôr tvory). A čudných ľudí. Alebo ilustrujem fantázie druhých. Iba linkou, lebo nerada tieňujem. Na tomto svete ma najviac fascinujú jednoduché veci. Neviem prečo by som si to tu mala ešte viac komplikovať.”Soňa Flajžíková

"Koža - nosným prvkom práce je spracovaná živočíšna koža, ktorá prechádza rôznymi povrchovými úpravami, zásahmi do materiálu - mechanickými, chemickými, kolorovaním. Využívam grafické princípy ako tlač, rytie, rezanie, aj samotné experimentovanie s materiálom kože. Koža symbolicky odkazuje k mytológii, rituálu, kolektivizmu, náboženstvu, potrebe ľudí niečoho duchovného. Zásahy, ktoré budú na koži prevedené a proces manipulácie s materiálom bude odkazovať na súčasnú dobu, ktorá rúca tento historický model spoločnosti a uberá sa iným smerom. Pôvodný rituál napr. sedenie okolo ohňa vystriedali rituálne návštevy obchodných centier či sedenie pri TV.”Cleopatra Muchová

"Martin Král je mimoriadne talentovaný umelec, ktorý sa vo svojej tvorbe hĺbavo a intenzívne zameriava na portrétnu tvorbu, používa pri tom oheň, chemikálie a rôzne iné prostriedky , ktorými sa snaží narúšať povrch....”


Martin Král

"Cleopatra Muchová je mimoriadne talentovaná mladá umelkyňa, ktorá sebe vlastným humorom, iróniou a hravosťou reaguje na rôzne podnety z dnešnej doby… blablabla”


Zuzana Barutová

"Som pôvodom z Petržalky, študovala som na Škole úžitkového výtvarníctva Josefa Vydru - odbor Grafika. Ďalej sa snažím už druhým rokom rozvíjať svoje zručnosti a znalosti v tomto odbore na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Som mladá, ambiciózna a stále nepochopená. Grafický cyklus Verba Mortua, čo v latinčine znamená "slová mŕtvych", odzrkadľuje dnešnú spoločnosť a našu vzájomnú komunikáciu. Ľudí, o ktorých si myslíme, že ich poznáme, vlastne nepoznáme a na našich tvárach sa postupne tvoria hrubé asociálne vrstvy – ako porcelánové masky. Práve neschopnosť komunikácie a vzájomnú nevraživosť a pretvárku."


Johana Chrienová

"O mojej tvorbe sa nedá napísať nič, lebo ešte nie som. Hľadajúc cestu, tápajúc s myšlienkou, či to všetko má zmysel obnažujeme svoje duše. Ďakujem za pochopenie.”


Tereza Kopecká

Poľovník je miLOVník. "Príbeh jednej poľovačky, poľovníka, lovu a zvykov, ktoré sú s tým blízko späté. Dôležitý je pohľad na jeho vzťah k prírode, zvieratám, lovu, ľuďom, minulosti a vzťahu k vzťahom. Poľovníctvo má ako také svoje tradície, zvyky, pravidlá, zákonitosti. Poľovník nie je len lovcom. Musí ovládať aj základy biológie, veteriny, chovateľstva, kynológie, balistiky. Musí dokonale poznať práva a predpisy a taktiež v prípade potreby musí vedieť okamžite podať prvú pomoc. Do tajov tejto "kultúry" ma zasvätil môj dedo. Dlhoročný poľovník a amatérsky fotograf, s ktorým sme si zaspomínali na moje detstvo, keď sme chodievali do lesov pozorovať a kŕmiť zver. Konkrétne miesta viažuce sa k našim spomienkam, boli plynutím rokov zmenené na nepoznanie. Je fascinujúce, ako sa príroda za pomerne krátky čas dokáže transformovať. Na fotografiách sú zachytené vtipné, priam absurdné situácie, ktoré sa mne ako laikovi vryli do pamäti.”


Nikola Kárníková

"Projekt Petržalka - sociálna utópia vznikol počas workshopu na úvod semestrálneho zadania 2D efekty v 3D priestore. Dôležitá a podstatná je geometria, pretvorenie priestoru so zvýraznením zobrazenej problematiky. V Petržalke sú to masy betónu, preľudnenosť, šeď, socializmus. Všetko toto vychádza na oči v ešte posilnenej podobe "hnusu"”.


____________________________________________________________________________________

V elledanse sa predstavia začínajúci umelci a dizajnéri
Autor: SITA, 13. mája 2013 14:27
zdroj: http://www.webnoviny.sk/kultura/v-elledanse-sa-predstavia-zacinajuci/671207-clanok.html?from=panel_plainarticle

Tretí ročník podujatia To by som aj ja spravil… a lepšie! 18. mája prinesie súčasný tanec, módnu prehliadku, výstavu a koncert.

Ilustračné foto: SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 13. mája (WEBNOVINY) - V bratislavskom divadle elledanse sa v sobotu 18. mája uskutoční podujatie To by som aj ja spravil… a lepšie! 3.

Hlavným cieľom kultúrneho predstavenia, ktoré v sebe spája súčasný tanec, módnu prehliadku, výstavu a koncert, je prezentovať mladých, začínajúcich umelcov a dizajnérov z katedier grafiky, fotografie a odevu VŠVU.

Program otvorí trojica tanečníkov s časťou predstavenia Three Men pod vedením choreografa Radoslava Piovarčiho. Módna prehliadka predstaví tvorbu študentov odevného dizajnu VŠVU z rôznych ročníkov. Študenti a študentky z katedry odevného dizajnu pod vedením Júlie Sabovej každý rok vytvoria dva koncepty kolekcií a tie najlepšie predstavia na tejto módnej prehliadke.

Svoje modely predvedú Maroš Baran, Michaela Juhász, Sisa Hollá, Simone Bayer, Zoltán Tóth, Lucia Švecová, Terézia Šišková, Petra Solivarská, Henrieta Kurčíková, Terézia Feňovčíková, Katarína Fedorišinová a Ema Korpová.

Konať sa bude aj vernisáž študentov umenia VŠVU. Výstava, na ktorej budú môcť návštevníci objavovať a spoznávať práce študentov grafiky, fotografie, maľby a architektúry, potrvá až do konca júna 2013. Vystavovať budú Maroš Baran, Miroslava Rudášová, Kristína Kubáňová, Zuzana Lexmannová, Johana Chrienová, Soňa Flajžíková, Jakub Lobotka, Nikola Karníková, Cleopatra Muchová, Martin Král, Tereza Kopecká a Zuzana Barutová.

Hudobným hosťom podujatia bude hudobník a producent Jonathan Pastirčák, ktorý vystupuje pod menom Pjoni. Hudobník spustí svoj set už počas módnej prehliadky a po jej skončení bude pokračovať koncertom. Informácie agentúre SITA poskytla Zuzana Bobiková z občianskeho združenia Slovak Fashion Council.


___________________________________________________________________________________13.5.2013, zdroj: damskajazda.webnoviny.sk

To by som aj ja spravil... A lepšie!
Autor: DJ / PR, dnes 14:00
Už po tretíkrát sa produkcia Divadla elledanse spojí s mladou silou umelcov a dizajnérov VŠVU, aby vytvorili tretí ročník projektu na prvý pohľad s drzým, no posolstvo nesúcim názvom TO BY SOM AJ JA SPRAVIL... A LEPŠIE! 3.


Foto: TO BY SOM AJ JA SPRAVIL... A LEPŠIE!
Multipack kultúry zložený z predstavenia súčasného tanca, módnej prehliadky ateliéru odevného dizajnu VŠVU (p. doc. Júlia Sabová), vernisáže študentov VŠVU a koncert hudobníka/producenta Pjoniho, sa v Divadle elledanse rozpúta 18.5.2013 o 20:00.

Iniciátor projektu Maroš Baran nám priblížil načo sa môžeme v sobotu večer tešiť:

"Koncept projektu TO BY SOM AJ JA SPRAVIL... A LEPŠIE! 3 stojí na spojení kreativity ľudí z dvoch kotlov umenia v Bratislave. Keď som nastúpil na VŠVU, uvedomil som si, že je v nej veľa ľudí s potenciálom dať niečo ľuďom cez svoje umenie, no príležitosti na konfrontáciu umelca a verejnosti sú v počiatočných štádiách štúdia veľmi mizerné. Prišlo mi ľúto, že toľko dobrých vecí poputuje do archívov bez toho, aby ich vôbec niekto videl. V tom čase som popri štúdiu pracoval v Divadle elledanse. Jedného dňa som sa s týmto problémom zdôveril riaditeľke divadla Šárke Ondrišovej. Spoločne sme si uvedomili, že spojenie ľudí VŠVU a ľudí z Divadla elledanse by mohlo dopadnúť veľmi dobre pre obe strany a tak vznikol formát TO BY SOM AJ JA SPRAVIL... A LEPŠIE! 3."

Prečo ten názov?

No... to je taká vtipná historka. S projektom sme začínali ako prváci. Uvedomovali sme si možnú kritiku zo strany verejnosti... riešili sme názov, ako by sme sa mohli volať. Bola to taká vtipná diskusia – padlo niekoľko "exkluzívnych" návrhov, o ktorých asi radšej hovoriť nebudem. Keď tu zrazu sa ozvala Zuzana Lexmannová s poznámkou, že všetci, čo tam prídu si určite povedia "To by som aj ja spravil... a lepšie!" Spočiatku to bol žart, no nejako mi tá veta ostala v hlave a premýšľal som o tom, prečo ma to tak zaujalo. Postupne som si uvedomil, že tá veta, aj keď pôsobí veľmi drzo a povrchne, až taká povrchná nie je. Hovorí o tom, čo sa tak často deje na umeleckej scéne: pri tvorbe sa často stáva, že nedostatok kontaktu medzi umelcom a divákom spôsobuje, že sa umelci svojou tvorbou často oddeľujú od ostatných ľudí. Vzniká nepochopenie, záujmy sa križujú. Ľudia nerozumejú, o čo umelcovi išlo a umelec je zase príliš unavený z nekonečného vysvetľovania, ktoré je veľakrát aj tak kontraproduktívne. Ľudia sa potom sťažujú, že "umeniu nerozumejú" a na výstavách si často zašomrú práve "To by som aj ja spravil... a lepšie!". Názov projektu je tak reakciou na tento mechanizmus. Projekt je zase nástroj, ktorý tento mechanizmus, dúfame, že zmierni.

Ako prebiehal výber vystavujúcich umelcov?

Tento rok je zatiaľ najštedrejší po všetkých stránkach. Tak je to aj čo sa týka prihlásených kandidátov na miesto na TO BY SOM AJ JA SPRAVIL... A LEPŠIE!. Prihlásilo sa 25 študentov z rôznych katedier VŠVU – od grafiky, maľbu, fotografiu, až po architektúru. Podľa svojich znalostí a možností som zhodnotil každého prihláseného a vyskladal som, myslím dosť široké spektrum umelcov. Vyberal som ľudí, v ktorých som ja osobne videl najväčší potenciál a taktiež nadšenie a chuť spolupracovať. Bol by som veľmi prekvapený, keby sa našiel nejaký návštevník, ktorého nezaujme absolútne nič. Tohto roku máme zastúpenie ortodoxnej tradičnej grafiky, grafiku alternatívnu, maľbu klasickú aj "uletenú", vyskytnú sa kresby a taktiež pôsobivé fotografie.

Čo tento rok prináša divadlo elledanse?

Tento rok som strašne hrdý na to, že tam budem mať trio tanečníkov pod vedením choreografa Radoslava Piovarčiho. Pôjde o súčasný tanec o troch mužoch, ktorý si obraňujú svoj osobný priestor a osobité pravidlá v ňom. Porušenie týchto pravidiel spája týchto troch mužov do jedného celku. Špecifické vlastnosti každého jedného prinášajú do nového priestoru atmosféru porozumenia a rešpektu. Názov predstavenia je Three Men.

Aj tento rok sa bude prezentovať ateliér odevného dizajnu VŠVU. Čo sa chystá z katedry textilu?

Pôjde o kolektívnu prehliadku študentov odevného dizajnu VŠVU. Každý z dizajnérov má svoj vlastný jedinečný koncept. Jednotlivé koncepty budú zverejnené o niekoľko dní formou mini portrétov
študentov dizajnu. Tak isto sa verejnosti priblížia aj umelci, ktorí budú v Divadle elledanse vystavovať svoje diela.


A čo koncert? Minule to bola skupina The Ills. Kto príde tento rok?

Tento rok sa môžeme tešiť na hudobníka a producenta Jonathana Pastirčaka, ktorý vystupuje pod menom Pjoni. Predvedie svoj set už počas prehliadky, po ktorej bude nasledovať jeho koncert, kde predstaví aj nový materiál zo svojho pripravovaného albumu, ktorý plánuje vydať už túto jeseň.


Projekt TO BY SOM AJ JA SPRAVIL... A LEPŠIE! 3

Kedy? dňa 18.5.2013 o 20:00 hod
Kde? Divadlo elledanse, Miletičova 17/B, Bratislava

Viac informácií nájdete na www.marosbaran.blogspot.sk

zdroj: http://damskajazda.webnoviny.sk/lifestyle/clanok/700-to-by-som-aj-ja-spravil-a-lepsie/
......................................................................................................................................................................

10.5.2013, webnoviny.sk
Multipack kultúry zložený z predstavenia súčasného tanca, módnej prehliadky ateliéru odevného dizajnu VŠVU (p. doc. Júlia Sabová), vernisáže študentov VŠVU a koncert hudobníka/producenta Pjoniho sa v Divadle elledanse Bratislava rozpúta 18.5.2013 o 20:00.

Spýtali sme sa iniciátora projektu Maroša Barana, prečo názov TO BY SOM AJ JA SPRAVIL... A LEPŠIE! 3?

No... to je taká vtipná historka.
S projektom sme začínali ako prváci. Uvedomovali sme si, možnú kritiku zo strany verejnosti... riešili sme názov ako by sme sa mohli volať. Bola to taká vtipná diskusia – padlo niekoľko „exkluzívnych“ návrhov o ktorých asi radšej hovoriť nebudem, keď tu zrazu sa ozvala Zuzana Lexmannová s poznámkou, že všetci, čo tam prídu si určite povedia „To by som aj ja spravil... a lepšie!


Spočiatku to bol žart, no nejako mi tá veta ostala v hlave a rozmýšľal som o tom, prečo ma to tak zaujalo. Postupne som si uvedomil, že tá veta, aj keď pôsobí veľmi drzo a povrchne, až taká povrchná nie je.

Hovorí o tom, čo sa tak často deje na umeleckej scéne: pri tvorbe sa často stáva, že nedostatok kontaktu medzi umelcom a divákom spôsobuje, že sa umelci svojou tvorbou často oddeľujú od ostatných ľudí. Vzniká nepochopenie, záujmy sa križujú. Ľudia nerozumejú o čo umelcovi išlo a umelec je zase príliš unavený z nekonečného vysvetľovania, ktoré je veľakrát aj tak kontraproduktívne.

Ľudia sa tak potom sťažujú, že „umeniu nerozumejú“ a na výstavách si potom veľakrát zašomrú práve „To by som aj ja spravil... a lepšie!“ Názov projektu je tak reakciou na tento mechanizmus. Projekt je zase nástroj, ktorý tento mechanizmus (dúfame, že) zmierni.


zdroj: http://www.webnoviny.sk/viac/sutaz-o-vstup-na-to-by-som-aj-ja-spra/1212-sutaz.html
..................................................................................................................................................................


INŠTALÁCIA VÝSTAVY/ PRÍPRAVY
15-17.5.2013
(Installation of the exhibition/preparation)

______________________________________________________________________________________

TO BY SOM AJ JA SPRAVIL... A LEPŠIE!3
18.5.2013
PRÍPRAVY
(rehearsal)
Nikola Kárníková

Johana Chrienová

Zuzana Lexmannová

Jakub Lobotka

Soňa Flajžíková

Martin Král

Zuzana Barutová

Miroslava Rudášová

Cleopatra MuchováZuzana Barutová


MAROSBARAN

Michaela Juhász
Emma Korpová

Sisa Hollá

Zoltán Tóth

Petra Solivarská

Petra Solivarská
THREE MEN
(Radoslav Piovarči, Michal Heriban, Tamás Czizmadia)
súčasný tanec/contemporary dance performance


FASHION SHOW
(ateliér odevného dizajnu VŠVU/ fashion design studio AFAD)ZOLTÁN TÓTH
(maska/mask - M.Straka)
Nekrofília 2013/ Necrophilia 2013


MAROSBARAN
The Great Red Dragon Collection 2013MICHAELA JUHÁSZ
Farby 2012/ Colours 2013
LUCIA ŠVECOVÁ
Aj muži plačú 2013/ Men also cry 2013
PETRA SOLIVARSKÁ
Recyklácia 2012/ Recyclation 2012
TEREZA ŠIŠKOVÁ 
Ako zázrakom 2013/ Like a Miracle 2013
 

EMMA KORPOVÁ
TOVE 2013
SISA HOLLÁ
Kruh v pohybe 2012/ Circle in motion 2012 


SIMONE BAYER
Osobná Tuhosť 2013/ Personal Rigidity 2013
HENRIETA KURČÍKOVÁKATARÍNA FERORIŠINOVÁ
Odíď ostaň 2013/ Go Stay 2013
TEREZA FEŇOVČÍKOVÁ
Muž 2013/ Man 2013
 


PJONI
(koncert)
VEČER
(evening)
Johana Chrienová - Z denníka 2013/ From Diaries 2013


Cleopatra Muchová


MAROSBARAN
Miroslava Rudášová


Kristína Kubáňová

Jakub Lobotka - Stena 2013/ Wall 2013

Johana ChrienováCleopatra Muchová


Zuzana Barutová

MAROSBARAN

Miroslava Rudášová - Krajina Submarina 2013/ Submarina Land 2013

Miroslava Rudášová - Krajina Submarina 2013/ Submarina Land 2013  

Miroslava Rudášová - Krajina Submarina 2013/ Submarina Land 2013  

Miroslava Rudášová - Krajina Submarina 2013/ Submarina Land 2013  

Miroslava Rudášová - Krajina Submarina 2013/ Submarina Land 2013  


Cleopatra Muchová

Cleopatra Muchová


Soňa Feňovčíková - Koža 2013/ Skin 2013

Soňa Feňovčíková - Koža 2013/ Skin 2013  

Soňa Feňovčíková - Koža 2013/ Skin 2013  

Martin Král - Autoportrét 2012/ Selfportrait 2012

Jakub Lobotka - Stena 2013/ Wall 2013


Johana Chrienová - Z denníkov 2013/ From Diaries 2013

Johana Chrienová - Z denníkov 2013/ From Diaries 2013  

Kristína Kubáňová - Podiviny 2013/ Strange Things 2013

Zuzana Lexmannová

Nikola Kárníková - Petržalka 2013

Tereza Kopecká - Poľovník je miLOVník 2013
_____________________________________________________________________________________

PROMO:O2 Think Big
OC CentrálCitylight - Hviezdoslavovo námestie (2ks)


POSTERS around city:

Rádio FM_____________________________________________________________________________________

Ďakujeme, že nás podporili/ Thanks for support:

O2 Think Big
Nadácia Ekopolis
Nadácia pre deti Slovenska
divadlo elledanse
T+D
Medias Media
Rádio FM
Akzent Media
firma Schott
EXIT Model Management
Slovak Fashion Council
Webnoviny.sk
Dámska jazda.sk
Vladyka Visage
Eda Salón
poslanec NRSR Miroslav BeblavýNo comments:

Post a Comment